Bugun...


Gökhan ERGÜN

facebook-paylas
Orta Asya ve Kafkasya gelişmeleri
Tarih: 24-02-2019 07:24:00 Güncelleme: 24-02-2019 07:24:00


Geçen hafta üst düzey siyasi bir heyet başkanlığında Aşkabat'ı ziyaret eden AB özel temsilcisi Peter Burian, Türkmenistan yetkilileri ile ikili ilişkilerin çok yönlü geliştirilmesini görüştü.
AB özel temsilcisi Burian, Türkmenistan yönetimi ile uzun vadeli programlar ve varılan anlaşmalar çerçevesinde ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, Türkmenistan – AB ortak komisyonunun faaliyetlerinin daha da genişlemesini diledi.
İkili müzakerelerde AB ile Aşkabat arasında ikili ilişkilerle ilgili konularla ikili ilişkilerin ufku ve geleceği ele alındı ayrıca ilişkileri geliştirmek için gerekli kapasitelerin varlığına vurgu yapıldı.

Slovakya asıllı diplomat Peter Burian bir süre önce AB orta Asya özel temsilcisi olarak atandı. Burian AB ile orta Asya ülkeleri arasındaki siyasi işbirliğini geliştirmek ve AB stratejileri doğrutusunda bölgesel güvenliğe destek vermekle görevlendirildi.
AB orta Asya özel temsilcisiBurian'ın Aşkabat ziyareti, AB"nin orta Asya bölgesiniAvrupa'nın enerji ve güvenlik alanlarındaki beklentilerini güvence altına alacak bir bölge şeklinde algıladığı kısa vadeli taleplerinin yanı sıra bölgede demokrasi ve insan haklarını geliştirme gibi uzun vadeli projeleri arasında denge sağlayarak bölgedeki hedeflerine ulaşmayı planladığı bir sırada gerçekleşti.

Geçen hafta Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurban Kulu BerdiMuhammedov üst düzey siyasi ve iktisadi bir heyet başkanlığında Pakistan'ın başkenti İslamabad'a geldi ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tarafından karşılandı. Karşılama töreninde Pakistan petrol ve doğal kaynaklar Bakanı Şahid Hakan Abbasi ve Başbakan danışmanı Tarık Fatımi de vardı.
Türkmen lider BerdiMuhammedov'un Pakistan ziyareti sırasında Aşkabat ile İslamabad arasında işbirliği belgesi imzalandı.
Pakistan Başbakanı ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı görüşmelerinde TAPI adıyla anılan Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan arasında ortak doğalgaz boru hattı projesinin bir an önce hayata geçirilmesini gerektiğini vurguladı.

Orta Asya bölgesinin önemli doğalgaz ihracatı yapan ülkelerinden biri olan Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan gibi ülkelere doğalgaz ihracatına imkan sağlayan 1800 km uzunluğundaki TAPI doğalgaz boru hattı projesini imzaladı. Enerji alanında büyük sıkıntı çeken Pakistan ise şimdi bu projenin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor. B yaklaşık üç ay önce Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Afganistan ve Hindistan'dan bazı üst düzey yetkililerin Türkmenistan ziyareti sırasında TAPI doğalgaz boru hattı projesinin temeli atıldı. Pakistan petrol Bakanı Abbasi ise projenin 2019 yılının sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı.

TAPI adıyla anılan Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan arasında ortak doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili ön anlaşma 2008 yılında imzalandı. Bu projede Türkmenistan doğalgaz satıcısı ve diğer üç ülke de alıcı olarak tanımlanıyor. Proje hayata geçtiği takdirde Türkmenistan TAPI doğalgaz borusu üzerinden günde 500 milyon fitküp doğalgaz Afganistan'a verilecek. Pakistan ve Hindistan'ın söz konusu boru hattındaki günlük payı ise bir milyar 325 milyon fitküp olarak belirtiliyor.
Bölgenin siyasi uzmanları ise projenin önündeki en büyük sorunun, boru hattının Afganistan ve Pakistan topraklarında güvenliğinin temin edilmesi olarak ifade ediyor.

Geçen hafta İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Gürcistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı ile bir araya gelerek Tahran ve Tiflis ilişkilerini çeşitli alanlarda geliştirme yollarını masaya yatırdı.
RahimpurGürcimevkidaşı ile görüşmesinde iki ülkenin son iki yılda ilişkilerinin olumlu geçtiğini belirterek, Tahran ve Tiflis ilişkilerinde yer alan gündemleri transit ve ulaştırma çalışmalarını özellikle Fars körfezi – karadeniz koridorunda ve İran – Azerbaycan – Gürcistan – Karadeniz ve İran – Ermenistan – Gürcistan – Karadeniz güzergahlarında geliştirmek, İran ve kuzeyinde yer alan Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve Azerbaycan Cumhuriyeti ile elektrik enerjisi alış verişi, doğalgaz SUAP'ı, ihtiyaç duyulan bazı ürünleri ortaklaşa üretmek ve tarım alanında işbirliği yapmak şeklinde ifade etti.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Calakania de İranlı mevkidaşıRahimpur ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin yaptırımlardan sonraki dönemde gelişmesine vurgu yaparak , ülkesininiki tarafın ilgi duyduğu tüm alanlarda İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirmek istediğini belirtti. Gürcü diplomat, Tiflis yönetimi ilk adımda İranlı vatandaşlara vize uygulamasını kaldırdığını ve şimdi İranlı vatandaşların vize almaksızın Gürcistan'ı ziyaret edebileceklerini kaydetti.
Gürcü diplomat Calakania, yaptırımlar kaldırıldıktan sonra Gürcistan'da tüm bankalara ve mali kurumlara İran ile işbirliği yapmaları yolunda hiç bir engel bulunmadığı bildirildiğini ifade etti.
Gürcistan enerji bakanının son Tahran ziyaretine ve İranlı yetkililerle görüşmelerine işaret eden Calakania, Tiflis yönetimi Tahran'la enerji alanında ve özellikle doğalgaz transitinde işbirliği yapmak istediğini vurguladı.

Avrupa birliği parlamentosu Tacikistan'da anayasa reformu ile ilgili referandum düzenlenmesini ele aldı. Avrupa parlamentosu bir bildiri yayımlayarak Tacikistan anayasasında yapılacak değişikliklerle ilgili referandum düzenlenmesini eleştirdi ve bu kararı Tacikistan vatandaşlarının haklarına aykırı niteledi.
Tacikistan'da referandum ve AB'nin tepkisi başlığı altında yayımlanan bildiride, Tacikistan'da zayıf ekonomi ile beraber siyasi baskı atmosferi Tacik vatandaşları hüsrana uğrattığı ve radikal örgütlere yönelmelerine yol açtığı kaydedildi. AB Tacik vatanaşların IŞİD terör örgütü saflarına katılımında yaşanan artışı da birliğe yönelik tehdit niteledi.

Avrupa parlamentosu üyeleri tekfirci IŞİD terör örgütüne katılan Tacik vatandaşların sayısı arttığını ve yaklaşık 2 bine ulaştığını belirtiyor. Bu tepki son günlerde Tacikistan'da yapılacak anayasa reform referandumuna uluslararası kurumlarca gösterinen ikinci tepki sayılıyor. Bundan önce BM özel raportörü David Kee de Duşanba'ya yaptığı bir haftalık ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında Tacik yetkililerden bu referandumu yapmamalarını istedi. Kee, söz konusu referandumun Tacikistan'da siyasi partiler ve özellikle dini hareketler ve bağımsız basına baskı uygulandığı bir sırada düzenlendiğini ifade etti.

Geçen hafta Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman BAE yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere bu ülkeye gitti. Rahman iki gün süren ziyareti sırasında BAE üst düzey yetkilileri ile görüştü. Rahman'ın ziyareti sırasında ayrıca Tacikistan ve BAE yetkilileri arasında en az 5 işbirliği belgesi imzalandı.
Tacikistan ve BAE arasında diplomatik ilişkiler 18 Aralık 1995 tarihinde başladı. son üç ayda Rahman ikinci kez bölgedeki Arap ülkelerini ziyaret ediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara yönetiminin gelecek beş yılda Bakü yönetimi ile ticaret hicmini yüzde 50 arttırmayı amaçladığını açıkladı.

Ankara'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüşen Erdoğan, hali hazırda 13 milyar dolar tahmin edilen Ankara ile Bakü arasındaki ticaret hacmini 2021 yılına kadar 20 milyar dolara yükseltmek istediklerini kaydetti. Erdoğan aynı zamanda küresel ticaretin gelişme sürecinin yavaşlaması ve bazı jeo politik sakıncaların bu hedefe ulaşmayı zorlaştırdığını vurguladı.

Ankara'da Azerbaycan lideri Aliyev'le ortak basın toplantısında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP adıyla anılan doğalgaz boru hattı projesinden iki ülke arasında etkili işbirliği örneği olarak söz etti ve Azerbaycan doğalgazını Avrupa kıtasına taşıyacak olan söz konusu boru hattının inşaat çalışmalarının hızla ilerlediğini, projenin 2018 yılına kadar tamamlanmış olacağını vurguladı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk mevkidaşı Erdoğan'ın Ankara'da düzenlenen terör saldırısı yüzünden Bakü ziyaretini iptal etmesinin ardından Türkiye yönetimi ile dayanışmasını beyan etmek üzere Ankara'yı ziyaret etti.

Ve son olarak geçen hafta Ermenistan Cumhurbaşkanı SerjSarkisiyan, Yunan mevkidaşıProkopisPavlopolis'in resmi daveti üzerine Atina'yı ziyaret etti. İki lider bölgede yaşanan son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkileri,uluslararası arenalarda ortak hareket etmeyi ,Ermeni soykırım iddiasının tanınmasını ayrıca Karabağ sorununu ele aldı. İki lider bölge gelişmeleri çerçevesinde Suriye krizini, iki ülkenin bu krize yönelik tutumunu, Ermenistan ile AB ilişkeleri ve yunanistan'ın bu ilişkilerde rolü hakkında görüş alış verişinde bulundu.
Yunanistan Cumhurbaşkanı görüşmede Karabağ sorununa işaretle bu sorunun AGİT'in Minsk grubu tarafından en uygun biçimde çözümlenebileceğine inandığını ifade etti.
Sarkisiyan Yunanistan ziyareti sırasında ayrıca bu ülkede yaşayan Ermeni camiası ile bir araya geldi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 1 1 0 0 5 0 3 +5
2 Sivasspor 1 1 0 0 3 0 3 +3
3 Yeni Malatyaspor 1 1 0 0 3 0 3 +3
4 Yukatel Denizlispor 1 1 0 0 2 0 3 +2
5 Alanyaspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
6 Antalyaspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
7 Çaykur Rizespor 1 1 0 0 1 0 3 +1
8 Kasımpaşa 1 0 0 1 1 1 1 0
9 Trabzonspor 1 0 0 1 1 1 1 0
10 Konyaspor 1 0 0 1 0 0 1 0
11 MKE Ankaragücü 1 0 0 1 0 0 1 0
12 Gençlerbirliği 1 0 1 0 0 1 0 -1
13 Göztepe 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 Kayserispor 1 0 1 0 0 1 0 -1
15 Galatasaray 1 0 1 0 0 2 0 -2
16 Beşiktaş 1 0 1 0 0 3 0 -3
17 Medipol Başakşehir 1 0 1 0 0 3 0 -3
18 Gazişehir Gaziantep 1 0 1 0 0 5 0 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemenspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
2 Adana Demirspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
3 Akhisarspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
4 Fatih Karagümrük 1 1 0 0 3 1 3 +2
5 Hatayspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
6 Osmanlıspor FK 1 1 0 0 2 1 3 +1
7 Ümraniyespor 1 1 0 0 3 1 3 +2
8 BB Erzurumspor 1 0 0 1 2 2 1 0
9 İstanbulspor 1 0 0 1 2 2 1 0
10 Keçiörengücü 1 0 0 1 1 1 1 0
11 Adanaspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
12 Altay 1 0 1 0 1 3 0 -2
13 Altınordu 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 Balıkesirspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
15 Boluspor 1 0 1 0 1 2 0 -1
16 Bursaspor 1 0 1 0 1 3 0 -2
17 Giresunspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
18 Eskişehirspor 1 0 0 1 1 1 5 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Afjet Afyonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Amed Sportif 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bak Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Gümüşhanespor 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Hacettepe Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Hekimoğlu Trabzon 0 0 0 0 0 0 0 0
7 İnegölspor 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kırklarelispor 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Manisa FK 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Pendikspor 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Samsunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Sancaktepe Bld 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Sarıyer 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Tarsus İdman Yurdu 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Yeni Çorumspor 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Zonguldak Kömürspor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 1922 Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Şanlıurfaspor 0 0 0 0 0 0 6 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Artvin Hopaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Buca FK 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Çankaya FK 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Çatalcaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Düzcespor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Erzin Spor Kulübü 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Karaköprü Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kızılcabölükspor 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Serik Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Silivrispor 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Sultanbeyli Bld. 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Şile Yıldızspor 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Tokatspor 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Yeni Orduspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Yomraspor 0 0 0 0 0 0 0 0
16 24 Erzincanspor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 68 Aksaray Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Manisaspor 0 0 0 0 0 0 6 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/08/2019 Beşiktaş vs Göztepe
 24/08/2019 MKE Ankaragücü vs Kayserispor
 24/08/2019 Alanyaspor vs Kasımpaşa
 24/08/2019 Medipol Başakşehir vs Fenerbahçe
 25/08/2019 Çaykur Rizespor vs Sivasspor
 25/08/2019 Trabzonspor vs Yeni Malatyaspor
 25/08/2019 Antalyaspor vs Yukatel Denizlispor
 25/08/2019 Galatasaray vs Konyaspor
 26/08/2019 Gazişehir Gaziantep vs Gençlerbirliği
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/08/2019 Boluspor vs Adana Demirspor
 24/08/2019 Keçiörengücü vs Osmanlıspor FK
 24/08/2019 Altınordu vs Fatih Karagümrük
 24/08/2019 Balıkesirspor vs BB Erzurumspor
 25/08/2019 Ümraniyespor vs Giresunspor
 25/08/2019 Menemenspor vs Hatayspor
 25/08/2019 Adanaspor vs Eskişehirspor
 25/08/2019 Bursaspor vs Akhisarspor
 26/08/2019 İstanbulspor vs Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/08/2019 Etimesgut Belediyespor vs Niğde Anadolu FK
 01/09/2019 Bayburt İÖİ vs Elazığspor
 01/09/2019 Sivas Belediyespor vs Kardemir Karabükspor
 01/09/2019 Van BBSK vs Bandırmaspor
 01/09/2019 Ankara Demirspor vs Bodrumspor
 01/09/2019 Kastamonuspor 1966 vs Tuzlaspor
 01/09/2019 Eyüpspor vs Kırşehir Belediyespor
 01/09/2019 Utaş Uşakspor vs Kahramanmaraşspor
 01/09/2019 Sakaryaspor vs Ergene Velimeşe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/08/2019 Silivrispor vs Erzin Spor
 31/08/2019 Sultanbeyli Bld. vs Manisaspor
 01/09/2019 Artvin Hopaspor vs Yomraspor
 01/09/2019 Karaköprü Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 01/09/2019 Yeni Orduspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 01/09/2019 Düzcespor vs Kızılcabölükspor
 01/09/2019 Serik Belediyespor vs 24 Erzincanspor
 01/09/2019 Tokatspor vs Çatalcaspor
 01/09/2019 Buca FK vs Çankaya FK

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
YUKARI